19. 4. 2016

Jak lze ovlivňovat vznik kvalitního prostředíFestival "Město lidem, lide městu", jehož část CBArchitektura spoluorganizuje s agenturou Freeproduction. Cílem je ukázat potenciál veřejného prostoru města / foto: Ondřej Brynych

Bulletin ČKA 1/16 - Rozvoj měst a obcí / https://www.cka.cz/cs/cka/cinnost-komory/bulletin-CKA

Proč jste se rozhodli založit spolek CBArchitektura?

CBArchitektura se zhruba čtyři roky věnuje diskusi o architektuře v Českých Budějovicích, s přesahem k obecným tématům veřejných staveb a veřejného prostoru. Chtěl bych zdůraznit, že jde spíše o náš občanský postoj k městu než přístup projektujících architektů. Prostě tu žijeme a máme pocit, že se velmi málo mluví o kvalitě prostředí, které nás obklopuje. Česká města diskusi o architektuře nutně potřebují a je skvělé, že podobné iniciativy fungují i jinde, mimo velká centra. Namátkou bych jmenoval Jablonec, Plzeň, Prachatice, Vimperk, Znojmo, Kolín, Litoměřice nebo Benešov.


Na vznik této iniciativy měl vliv i českobudějovický Dům umění.

Ano, spolek skutečně vzešel z lidí, kteří navštěvovali tehdejší Dům umění, dnes už Galerii současného umění a architektury, kterou vede Michal Škoda. Zdejší vynikající výstavy vyvolaly diskusi o rozpačitém dojmu z rozvoje města. Možnost tento proces ovlivňovat pak vedla k založení spolku. Naším cílem není projektovat, ale komunikovat s magistrátem s důrazem na proces, který by mohl vést právě ke vzniku kvalitní současné architektury.

Pořádáte hlavně přednášky. Co ještě?

Zpočátku jsme v podstatě začali spolupracovat s těmi, kteří už nějakou iniciativu vyvíjeli, a posunuli ji směrem k architektuře. Od menších projektů, jako byly večeře a pikniky ve veřejném prostoru nebo cyklojízdy, jsme se dostali ke spolupráci na přednáškách (Den architektury, Pecha Kucha) a městských slavnostech (Krajinské Korzo, Majáles). Často stačí věci pouze iniciovat a pak je nechat vyvíjet samostatně. Dnešní prioritou činnosti spolku je diskutovat a komunikovat.

Jak důležitost architektury vysvětlujete?

Snažíme se mluvit o architektuře jako o procesu, který začíná dávno předtím, než se začne stavět. Architektura se bohužel redukuje na samotnou stavbu a je vnímána jako něco navíc, co se týká pouze vzhledu a stojí zbytečně peníze. Chybí diskuse o základních otázkách, proč, co, jak a s kým chci stavět a co má být vlastně výsledkem. Zásadní chybou je říkat, že je to stavba, protože to má být prostředí.

Jakým způsobem upozorňujete na aktuální problémy?

Zpočátku to byly sociální sítě a články do novin. Musím přiznat, že poměrně kritické. Postupně jsme se dostali k přímým rozhovorům s politiky a zjistili jsme, že je pro ně zajímavé, když kromě problému navrhneme i řešení. Začali jsme tedy hledat pozitivní příklady a v současnosti dokážeme na většinu otázek odpovědět konkrétním projektem ze srovnatelných podmínek nebo případovou studií.

Jaké argumenty používáte pro obhajobu vzniku kvalitní architektury?

Snažíme se o stručnost, což samozřejmě vede ke zjednodušování a občas také k nepochopení. Všechno je závislé na konkrétních lidech. Vysvětlujeme hlavní teze Politiky architektury a stavební kultury ČR, téma kvality životního prostředí nebo zadávání veřejných zakázek. Město, mimo jiné i na základě naší argumentace, vypsalo několik architektonických soutěží a obnovilo Útvar hlavního architekta.

Jak funguje útvar hlavního architekta v Českých Budějovicích?

Je tu zatím pouze dva roky a nebylo lehké to prosadit. Budějovice tuto funkci neměly minimálně dvanáct let obsazenou, takže je logické, že opětovné vybudování struktury a hlavně důvěry bude zhruba stejnou dobu trvat. Nedělal bych si iluze o výrazných změnách v krátké době. Ale je to pozitivní krok, stejně jako zřízení komise Rady města pro architekturu a urbanismus.

Jste členem Rady města pro architekturu a urbanismus. Jaká témata zde prosazujete?

Osobně mě zajímá proces vzniku zadání stavby a forma výběrového řízení. Je překvapující, kolik významných veřejných zakázek se zadá projektantům, kteří vyhrají nejnižší nabídnutou cenou a na které nenajdete žádné reference. Město tak nemá moc velkou kontrolu nad konkrétním výsledkem ani cenou stavby. Je to velký rozdíl proti tomu, co zde od revoluce vzniklo z architektonických soutěží.

Jaký postup při zadávání veřejných zakázek byste navrhoval?

Existuje několik možností. U velkých projektů je to otevřená architektonická soutěž nebo soutěžní dialog, kde můžete hodnotit poměr ceny a kvality konkrétních návrhů. U menších zakázek je pak možnost oslovit několik ateliérů k podání nabídky nebo studií přímo. To všechno zákony umožňují a je naprosto nutné toho využívat.

Jak magistrát reaguje na doporučení změny v typu výběrových řízení?

Jde pouze o to, být připravený na obhajobu takového postupu. Pokud MMR v Politice architektury a stavební kultury píše o významu architektury pro společnost a přímo říká, že odpovědnost za celý proces jde za státní správou a samosprávou, pak toho těžko dosáhnete nejnižší projektovou cenou, což tento dokument také nedoporučuje. Takže jde pouze o jeho naplňování.

Co aktuálně ve spolku připravujete?

Připravujeme průvodce po současné jihočeské a hornorakouské architektuře veřejných staveb. Mělo by jít o konkrétní příklady dobré praxe, kde bude například forma zadání nebocena stavby. Cílem průvodce není to, aby ho někdo pouze četl, ale aby se jel podívat a pokud možno přímo mluvil s lidmi, kteří za těmi projekty stojí.

Markéta Pražanová

11 komentářů:

 1. rychlejší a spolehlivá půjčka nabídka
  informace: lopezanna475@gmail.com
  Já mít kapitál, který bude použit k poskytování zvláštních půjček
  krátkodobé a dlouhodobé rozmezí od 5000 Česká koruna á 10 000.000Česká koruna,-Kč každému
  vážně chtějí tuto půjčku. 3 % úrok.
  Kontaktujte mě na můj email pro více informací
  informace: lopezanna475@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 2. rychlá a seriózní nabídka půjček, jsme jednotlivci, kteří nabízejí půjčku každému, kdo potřebuje půjčku k vyřešení jakéhokoli finančního problému. Nabízíme 50 000 až 10 000 000 Kč za 2% úrokovou sazbu. Pro více informací nás kontaktujte e-mailem: zekimurat01@gmail.com,WhatsApp: +420792406888

  OdpovědětVymazat
 3. ZA ŽÁDNÝ TYP ÚVĚRU: 19dc1964@gmail.com.

  Potřebuješ půjčku? Máte zájem získat jakýkoli typ půjčky? Nebo jste finančně znepokojeni? Jste povinni zaplatit? Nabízíme půjčky do kterékoli části světa. Úvěrová úroková sazba je 3%, s dohodnutou dobou trvání, bez ohledu na místo nebo stav úvěru. Chcete-li získat kredit dnes, kontaktujte nás na naší e-mailové adrese: 19dc1964@gmail.com.

  POZNÁMKA: Nabízíme půjčky od 50 000,00 do 48 000 000,00. Žádost o půjčku lze také uvést v EURO a v jakékoli jiné měně.

  Kontaktujte nás: 19dc1964@gmail.com: Jsme vám k dispozici pro vaši půjčku.

  Děkuji, čeká na rychlou odpověď.

  OdpovědětVymazat
 4. Výhodné a rychlé půjčky na cokoliv budete potřebovat od soukromého investora s nízkou úrokovou sazbou bez nesmyslných poplatků. Nabízím vám půjčky od 50.000 Kč až do 4.500.000 Kč. Mohu pomoci také žadatelům se záznamem v registrech dlužníků, nebo bez doložitelného příjmu. Individuálně přistupuji ke každé žádosti, proto může tuto půjčku získat téměř každý žadatel. Víc informací získáte na emailu: obermajerjosef701@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 5. Nabídka pujcky mezi jednotlivci za 72 hodin Jsme ochotni pujcit s úrokovou sazbou 2%, nabízíme pujcky komercním a soukromým organizacím v rozsahu od 50 000 do 50 000 000 v období od 1 do 30 let, nabízíme S úverem s nízkou úrokovou sazbou a bez kreditní kontroly nabízíme osobní pujcky, pujcky na konsolidaci dluhu, rizikový kapitál, komercní pujcky, studentské pujcky, úvery na bydlení. "uvedte výši potrebného úveru a trvání, které si mužete dovolit, jsme dobre certifikováni a registrováni, naše pujcky jsou dobre pojišteny pro maximální bezpecnost, což je naše nejvyšší priorita: Katarzyna.kaykoloanfirm@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 6. Snadno dostupné financování od soukromé osoby k exekuci, oddlužení, insolvenci, podnikání, bydlení, rekonstrukce. Půjčte si dnes něco od 30 000 Kč do 8 500 000 Kč. Jednoduché podmínky - jasná smlouva. Pomůžeme vám vyřešit vaši finanční situaci okamžitě do 30 minut v kanceláři. Chcete nízké splátky s nízkými úrokovými sazbami - nezajištěnou půjčku. Zavolejte nám - naše služby jsou zaručeny a prověřeny tisíci spokojených zákazníků. Tato nabídka je určena pro všechny od 18 let pro matky, důchodce, zaměstnance, podnikatele a začátečníky, dpp, úp. Pro snadné uspokojení: Podlouckyrichardrichard@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 7. Přemýšlíte o půjčce? Potřebujete naléhavě půjčku na zahájení vlastního podnikání? Máte dluhy? Toto je vaše šance splnit si přání, poskytujeme osobní půjčky, komerční a podnikatelské půjčky a všechny druhy půjček s úrokem 2%, pro více informací nás kontaktujte e -mailem (georgewilliamsloanfirm333@gmail.com)

  OdpovědětVymazat
 8. Potrebujete rychlou a dobrou pujcku? Nabízíme místní i mezinárodní pujcky, pujcky na projekty, pujcky na rozšírení podnikání, pujcky na auto, studentské pujcky a osobní pujcky soukromým i spolupracujícím podnikatelum, prihlaste se ješte dnes a za krátkou dobu získejte schválení. napište nám na kdfin11@gmail.com
  Potrebuješ pujcku?

  OdpovědětVymazat
 9. Velmi rychlá nabídka půjčky (2%) Máte velké finanční problémy? Potřebujete urgentní hotovostní půjčku, abyste ukončili své finanční starosti a začali dobrý život? Řešení je nyní k dispozici všem, kteří to potřebují. Souhlasím s nabídkou velmi rychlé a 24hodinové půjčky v hotovosti. Moje nabídka se pohybuje od 70 000 do 7 000 000 Kč při 2% úrokové sazbě. Odškodnění začíná od 1 do 25 let. Pro všechny vaše potřeby finanční pomoci kontaktujte: Chcete-li si půjčit, napište na: Rollerovadominika@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 10. Take advantage of a loan with low interest rates and an unbeatable repayment term. We offer loans to individuals and businesses, regardless of race and country. We'll transfer the money to your accounts within 72 hours. For more information, you can contact us in
  Company website site: https://magmafincrop.ltd/finance
  email: apply@magmafincrop.ltd
  email: magmafincropp@gmail.com
  Whats-app us on +917896570143

  OdpovědětVymazat
 11. Garantované finanční půjčky
  Máte možnost získat tento zaručený úvěr s výhodnou úrokovou sazbou pro všechny žadatele, nabízím půjčky od 50 000 Kč do 20 000 000 Kč. Splatnost úvěru je možná až 240 měsíců s možností předčasného splacení kdykoli zdarma. Tato nabídka je určena pro celou ČR a všechny občany. Rychle zpracované celé půjčky do 24 hodin. Chcete-li zjistit, kolik a za jakých podmínek vám mohu nabídnout, e-mail: Pro více informací prosím kontaktujte: Rollerdominika@gmail.com
  Whatsapp: +420702455380

  OdpovědětVymazat