20. 3. 2017

Dostavba JVKCB - katalog soutěžních návrhů







Hodnotící zasedání soutěžní poroty se konalo 4.1.2017 v objektu Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích. Hodnocení návrhů probíhalo anonymně, pod přidělenými čísly. Závěr jednání poroty:

1. cena ve výši 300.000,- Kč se uděluje soutěžnímu návrhu č. 3
2. cena ve výši 240.000,- Kč se uděluje soutěžnímu návrhu č. 6
3. cena ve výši 180.000,- Kč se uděluje soutěžnímu návrhu č. 1

Náhrada výloh spojených s účastí 120.000,- Kč se uděluje soutěžním návrhům číslo 2,4,5.

Architektonická soutěž je doporučovaná Českou komorou architektů jako transparentní způsob zadání veřejné zakázky, kde se dá hodnotit poměr ceny a kvality stavby. Tento postup doporučuje i nový zákon č.134/2016 Sb o veřejných zakázkách a v roce 2015 vládou schválená Politika architektury ČR. V Českých Budějovicích vznikl ze soutěže například Dlouhý most, park ve Čtyřech Dvorech, dostavba radnice nebo Komunitní centrum Máj, nominované na prestižní evropskou cenu za architekturu Mies van der Rohe Award - viz tisková zpráva.

6. 3. 2017

Bělohorské postní plátno


Patrik Hábl, Michal Rataj a Norbert Schmidt  / studentský kostel Sv. Rodiny v Český Budějovicích

Popeleční středa – Velký pátek 2017 / foto © Pavel Němec - otevřeno denně 14:00 -17:00 hodin

Aktuální postní intervence ve studentském kostele v Českých Budějovicích v sobě nese hned několik vrstev. Svou podobou a dobou, po kterou ji můžete v kostele Sv. Rodiny spatřit, navazuje na prastarý zvyk zahalovat presbytáře kostelů velkými postními plátny. Ta přidávala k půstu těla i půst zraku. Pozdně středověká postní plátna byla bohatě posetá výjevy, znázorňujícími jako biblia pauperum, bible chudých, dějiny spásy. Známé je např. Velké žitavské postní plátno z roku 1472 s devadesáti biblickými zobrazeními od Stvoření po Poslední soud. Nejstarší postní plátna, která se objevují už na přelomu tisíciletí, však byla prostá, v přírodních barvách bez jakýchkoli ilustrací či symbolů kříže. V českém prostředí na tuto tradici např. navázala v roce 2012 instalace v Akademickém kostele Nejsv. Salvátora v Praze.

1. 3. 2017

The Pritzker Architecture Prize 2017 / RCR Arquitectes

Držiteli prestižní Pritzkerovy ceny za rok 2017 se stali architekti Rafael Aranda, Carme Pigem a Ramon Vilalta, kteří společně tvoří pod názvem RCR Arquitectes. Jejich stavby citlivě komunikují se svým okolím, vyhýbají se zbytečným či rétorickým formám, spojují zároveň pečlivost a sílu. RCR Arquitectes sídlí ve městě Olot v provincii Gerona. Krajina okolo tohoto malého města, v němž se tento tým architektů v roce 1988 etabloval, měla zásadní vliv na jejich dílo, které bylo v Česku poprvé představeno v roce 2015 v Domě umění České Budějovice / ERA 21.